The table of descriptive statistics can be used to determine the inferential statistics.

The table of inferential statistics shows the key elements to be calculated.

Descriptive Statistics: The descriptive statistics are calculated separately for each group or condition.
Error (Within Groups) Statistics: Within-groups error statistics are a function of the within group variabilities.
\[SS_1 = ( SD_1^2 ) ( df_1 ) = ( 2.44949^2 ) ( 3 ) = 18.000\] \[SS_2 = ( SD_2^2 ) ( df_2 ) = ( 2.44949^2 ) ( 3 ) = 18.000\] \[SS_3 = ( SD_3^2 ) ( df_3 ) = ( 2.44949^2 ) ( 3 ) = 18.000\] \[SS_4 = ( SD_4^2 ) ( df_4 ) = ( 2.44949^2 ) ( 3 ) = 18.000\] \[SS_{ERROR} = SS_1 + SS_2 + SS_3 + SS_4 = 18.000 + 18.000 + 18.000 + 18.000 = 72.000\] \[df_{ERROR} = df_1 + df_2 + df_3 +df_4 = 3 + 3 + 3 + 3 = 12\] \[MS_{ERROR} = \frac{SS_{ERROR}}{df_{ERROR}} = \frac{72.000}{12} = 6.000\]
Grand (or Total) Mean: A grand mean can be determined by taking the weighted average of all of the group means.
\[M_{TOTAL} = \frac{\sum n_{GROUP} (M_{GROUP})}{N} = \frac{ 4 (2.000) + 4 (7.000) + 4 (6.000) + 4 (5.000) }{( 4 + 4 + 4 + 4 )} = 5.000\]
Marginal Means: A level (marginal) mean can be determined by taking the weighted average of the appropriate group means.
For Factor A:
\[M_{A1} = \frac{\sum n_{GROUP} (M_{GROUP})}{N_{LEVEL}} = \frac{ 4 (2.000) + 4 (7.000) }{( 4 + 4 )} = 4.500\] \[M_{A2} = \frac{\sum n_{GROUP} (M_{GROUP})}{N_{LEVEL}} = \frac{ 4 (6.000) + 4 (5.000) }{( 4 + 4 )} = 5.500\]
For Factor B:
\[M_{B1} = \frac{\sum n_{GROUP} (M_{GROUP})}{N_{LEVEL}} = \frac{ 4 (2.000) + 4 (6.000) }{( 4 + 4 )} = 4.000\] \[M_{B2} = \frac{\sum n_{GROUP} (M_{GROUP})}{N_{LEVEL}} = \frac{ 4 (7.000) + 4 (5.000) }{( 4 + 4 )} = 4.000\]
Effect (Between Groups) Statistics: The Model statistics represent the overall differences among the groups. The Factor A and Factor B statistics are a function of the level (marginal) means and sample sizes. The interaction statistics reflect the between-groups variability not accounted for by the factors individually.
For the Model:
\[SS_{MODEL} = \sum n_{GROUP} (M_{GROUP} - M_{TOTAL})^2 = 4 ( 2.000 - 5.000 )^2 + 4 ( 7.000 - 5.000 )^2 + 4 ( 6.000 - 5.000 )^2 + 4 ( 5.000 - 5.000 )^2 = 56.000\] \[df_{MODEL} = \text{# groups} − 1 = 4 − 1 = 3\]
For Factor A:
\[SS_{FACTORA} = \sum n_{LEVEL} (M_{LEVEL} - M_{TOTAL})^2 = 8 ( 4.500 - 5.000 )^2 + 8 ( 5.500 - 5.000 )^2 = 4.000\] \[df_{FACTORA} = \text{# levels} − 1 = 2 − 1 = 1\] \[MS_{FACTORA} = \frac{SS_{FACTORA}}{df_{FACTORA}} = \frac{4.000}{1} = 4.000\]
For Factor B:
\[SS_{FACTORB} = \sum n_{LEVEL} (M_{LEVEL} - M_{TOTAL})^2 = 8 ( 4.000 - 5.000 )^2 + 8 ( 6.000 - 5.000 )^2 = 16.000\] \[df_{FACTORB} = \text{# levels} − 1 = 2 − 1 = 1\] \[MS_{FACTORB} = \frac{SS_{FACTORB}}{df_{FACTORB}} = \frac{16.000}{1} = 16.000\]
For the Interaction:
\[SS_{INTER} = SS_{MODEL} - SS_{FACTORA} - SS_{FACTORB} = 56.000 - 4.000 - 16.000 = 36.000\] \[df_{INTER} = df_{MODEL} - df_{FACTORA} - df_{FACTORB} = 3 - 1 - 1 = 1\] \[MS_{INTER} = \frac{SS_{INTER}}{df_{INTER}} = \frac{36.000}{1} = 36.000\]
Statistical Significance: The F statistic is the ratio of the between-and within-group variance estimates.
For the Factor A Main Effect:
\[F = \frac{MS_{FACTORA}}{MS_{ERROR}} = \frac{4.000}{6.000} = 0.667\]With dfFACTORA = 1 and dfERROR = 12, FCRITICAL = 4.747
Because FFACTORA < FCRITICAL, p > .05
This would not be considered a statistically significant finding.
For the Factor B Main Effect:
\[F = \frac{MS_{FACTORB}}{MS_{ERROR}} = \frac{16.000}{6.000} = 2.667\]With dfFACTORB = 1 and dfERROR = 12, FCRITICAL = 4.747
Because FFACTORB < FCRITICAL, p > .05
This would not be considered a statistically significant finding.
For the Interaction:
\[F = \frac{MS_{INTER}}{MS_{ERROR}} = \frac{36.000}{6.000} = 6.000\]With dfINTER = 1 and dfERROR = 12, FCRITICAL = 4.747
Because FINTER > FCRITICAL, p < .05
This would be considered a statistically significant finding.
Effect Size: The partial eta-squared statistic is a ratio of the between-subjects effect and the remaining variability (Sum of Squares) estimates after within-subjects error has been partialled out.
For the Factor A Main Effect:
\[\text{Partial} \; \eta^2 = \frac{SS_{FACTORA}}{( SS_{FACTORA} + SS_{ERROR} )} = \frac{4.000}{( 4.000 + 72.000 )} = 0.053\]Thus, 5.3% of the variability among the scores is accounted for by Factor A.
For the Factor B Main Effect:
\[\text{Partial} \; \eta^2 = \frac{SS_{FACTORB}}{( SS_{FACTORB} + SS_{ERROR} )} = \frac{16.000}{( 16.000 + 72.000 )} = 0.182\]Thus, 18.2% of the variability among the scores is accounted for by Factor B.
For the Interaction:
\[\text{Partial} \; \eta^2 = \frac{SS_{INTER}}{( SS_{INTER} + SS_{ERROR} )} = \frac{36.000}{( 36.000 + 72.000 )} = 0.333\]Thus, 33.3% of the variability among the scores is accounted for by interaction of Factor A and Factor B.
Confidence Intervals: For Factorial ANOVA, calculate the confidence intervals around (centered on) each mean separately (not shown here).
The Factorial ANOVA provides statistics for the main effects and interactions in a factorial design. Each effect would be summarized in a style analogous to a One Way ANOVA. The first example focuses on statistical significance testing, whereas the second version includes and emphasizes interpretation of the effect size.
A 2 (Factor A) x 2 (Factor B) ANOVA showed that neither Factor A, F(1,12) = 0.67, p = .430, nor Factor B, F(1,12) = 2.67, p = .128, had a statistically significant impact on the Outcome. However, the interaction was statistically significant, F(1,12) = 6.00, p = .031.
Analyses revealed that neither Factor A, partial η2 = .05, F(1,12) = 0.67, p = .430, nor Factor B, partial η2 = .18, F(1,12) = 2.67, p = .128, had an appreciable impact on the Outcome. However, the interaction had a large impact on the Outcome, partial η2 = .33, F(1,12) = 6.00, p = .031.
Typically, the means, standard deviations, and confidence intervals would be presented in a table or figure associated with this text.